سوم خرداد و دوم خرداد‌، نماد مردم باوری‌، عزت و زندگی

تاریخ : 4 خرداد 1400, 14:45 نویسنده : modir بازدیدها : 701 نظرات : 0 موضوع : سخن روز
  • 0
به فتح که می اندیشم ، دماوند و خرداد و خرمشهر را توامان تداعی می کنم. خرداد و خرمشهر و دماوند هر سه نماد اراده و خواست ، امید و اعتماد به خود و روایت بزرگی از شکوه بودن است . دماوند بلندترین نقطه در سپهر جغرافیایی ایران است که می توان به فتح آن اندیشیدو سوم و دوم خرداد بلندترین قله های نظامی وسیاسی مدنی در روایت بودن هستند .
واکاوی پیام رهبر فرزانه انقلاب پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ بویژه آنجا که می‌گوید ” برای دوست و دشمن ثابت کرد که ملت ما به برکت عمل به اسلام ناب محمّدی (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در صحنه‌ی جهاد سیاسی نیز مانند صحنه‌ی جهاد نظامی، از انسجام و ابتکار و نظم و قاعده‌ی درست برخوردار است.” نشان می دهد در دیدگاه ایشان دوم خرداد نماد جهاد سیاسی است و چه کسی است که نداند سوم خرداد بزرگترین و پرشکوهترین نماد جهاد نظامی ملتی بزرگ و فداکار است .

زندگی مردم در ایران اسلامی در دهه های گذشته هرچند دچار تلاطم ها و تندبادها شده است ، اما اندیشه فتح ایران را از گردنه های سخت و دشوار عبور داده است. مردمی که در بزنگاه‌های تاریخ از بودنشان دفاع کرده اند و با هرچیز که از مسیر این بودن پدیدار گشته دلاورانه روبروشده اند ، امروز در خردادی دیگر ، دوم و سوم خرداد چنان روایت دلاورانه ای از بودن و ماندن هستند که می‌توانند در جامعه‌ای که امروز دچار فرسایش امید و اعتماد است‌، نمادی از خواستن‌، شدن و توانستن و اعتماد خود باشند.

عظمت سوم و دوم خرداد انسان را به تکریم و تعظیم وا می‌دارد‌، پس ایستاده و با غرور در برابر این دلاورانه زیستن تعظیم می کنم و باور دارم ایرانیان با اتکا به خداوند و باور و اعتماد به خود و قدرت مردم هر لحظه که بودن خود را معنادار ببینند ، برای تحقق این بودن شکوهمندانه می ایستند و به هیچ نقطه ای غیر از فتح رضایت نمی دهند .

همه اینها را گفتم تا تاکید کنم امروز ، ایران ما بیش از هر زمان دیگر به حماسه هایی از جنس سوم خرداد و دوم خرداد نیاز دارد . سیاست مهم است ، برنامه مهم است ، بودجه مهم است ، سیاست گذاری مهم است ، اما مهمتر از همه اینها امید و اعتماد ، نشاط و ایمان است . مگر می شود در یک جامعه ناامید ، خسته ، بی نشاط و بی اعتماد مسیر پیشرفت و توسعه را پیمود.

در همین چارچوب است که عمیقا باور دارم و می‌دانم مردم ما از کشمکش و جدال های مداوم خسته و فرسوده‌اند. جامعه ما به یکبار دیگر ” همه با هم بودن ” نیاز دارد. به گفت و گو ، به مدارا‌، به فداکاری‌، به تحمل ، به برای هم جان دادن ، به جوانمردی و به خیرجمعی.

جامعه ما به فتح نیاز دارد ، به موفقیت، به کامیابی، به اتحاد و انسجام حول موفقیت های بزرگ نیاز دارد . ما می توانیم و باید مسائل این جامعه را با هم حل کنیم. فقر ، تبعیض و بی عدالتی را باید حل کنیم. بپذیریم هیچ پیوند وفاداری، بدون تامین حقوق اساسی مردم پابرجا نمی‌ماند، باید حقوق شهروندی آحاد مردم را ادا کنیم ، از حقوق همه اقوام دفاع کنیم تا با بوجود آوردن احساس مشترک برابری و تعلق پایدار بین همه اقوام و مذاهب این سرزمین، یکپارچگی ملی و سرزمینی و توسعه پایدار ایران تضمین شود.

نکته آخر آنکه‌، جامعه ما امروز به روایت‌های تازه‌ای از فتح نیاز دارد. حق مردم این سرزمین در زندگی آرام و توام با کرامت و عزت باید پاس داشته شود و با ” با هم بودن ” است که می‌توان عدالت ، رفاه و رفع تبعیض را برای ‌همه ایرانیان محقق کرد.

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود