سایت رسمی محمد شریعتمداری

زندگینامه


پنجاه و دو سال پیش در خانواده ای مذهبی در تهران بدنیا آمدم . پدرم حاج نورالدّین شریعتمداری از مبارزان و رنجیدگان رژیم ستم شاهی و فرزند آیت الله حاج شیخ جلال الدّین  شریعتمداری مجتهد و نوه آیت الله العظمی حاج شیخ علی شریعتمداری و نتیجه آیت الله العظمی آخوند ملا محمد جعفر شریعتمداری استرآبادی (هر دو از مراجع تقلید زمان) و مادرم از خانواده مذهبی و روحانی عطار، نوه حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمود عطار از علمای مشهد مقدس بوده و اصالتاً اهل مشهد است.

 دارای دو خواهر و دو برادرهستم، یکی از برادرانم در جریان دفاع مقدس در عملیا ت کربلای هشت بدست دشمن بعثی صهیونیستی به فیض شهادت نائل گردید. بیش از ۳۱ سال است که ازدواج کرده ام. جدّ پدری همسرم اهل خمین و جد مادری اش نیز از صارمی های لرستان است. پدر و مادر همسرم هر دو بازنشسته آموزش و پرورش هستند. او دارای خانواده ای فرهنگی است. همسرم نیز از مدیران مدارس آموزش و پرورش تهران است. حاصل زندگی مشترک ما، چهارفرزند(سه دختر و یک پسر) است. اولین دختر عزیزم دانش آموخته رشته کارشناسی ارشد اقتصاد، دومین فرزندگرامی ام دانش آموخته رشته کارشناسی میکروبیولوژی و سومین ازعزیزانم دانش آموخته رشته کارشناسی مهندسی صنایع ، و پسر گرامیم نیز دانش آموخته رشته کارشناسی مدیریت بازرگانی است ، به لطف الهی همه فرزندانم ازدواج کرده و به زندگی مستقل خودشان مشغول می باشند.

اینجانب تحصیلات ابتدائی و دبیرستان را به تبعیت از خانواده، در تهران و شهرستان های مختلف گذرانده و در کلیه سالهای تحصیلی به فضل خدا در همه پایه ها در رتبه های اول هر پایه قرار گرفته ام . در سال ۱۳۵۶ در رشته الکترونیک وارد دانشگاه شدم . با توجه به  برخی از فعالیت های سیاسی پیش از دانشگاه که داشتم، از بدو ورود به دانشگاه در جریانات سیاسی آن زمان وارد شده و در تعطیلی ها،تحصّن ها، تکثیر ، انتقال و توزیع اعلامیه ها ی صادره از سوی حضرت امام (ره) قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و نیز در راه اندازی دانشگاه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از انقلاب فرهنگی، نقش اندکی داشته ام که امیدوارم این اندک را خداوند متعال به فضل و کرمش قبول فرماید. علاوه بر تحصیل در رشته مذکور، بنا به علاقه شخصی و ضروریاتی که احساس می کردم، مطالعاتی در عرصة مدیریت و علوم اقتصاد خصوصاً اقتصاد اسلامی و اقتصاد ایران داشته و دارم که حاصل آن در مقالات، سخنرانیها و مصاحبه ها به سمع و نظر علاقمندان رسیده است  و در این راستا پس از اتمام مقطعی ازتحصیل در رشته الکترونیک، با تغییر گرایش تحصیلی به رشته مدیریت،کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۳۸۲ با دفاع از پایان نامه با نمره ۱۸ با موفقیت به پایان برده و از همان سال در خارج از ایران در مقطع دکترا  به ادامه تحصیل اهتمام داشته ام و اینک نیز در مرحله دفاع از پایان نامه  دوره دکتری قرار دارم.

به محض پیروزی انقلاب اسلامی ابتدا در کمیته استقبال از حضرت امام (ره) در دبیرستان دخترانه علوی در خدمت مرحوم حاج مهدی شایسته (رحمه ا… علیه) رئیس وقت دبیرستان و سپس در کمیته مرکزی انقلاب اسلامی در خدمت حضرت آیت ا… باقری کنی و حضرت آیت ا… مهدوی کنی افتخار خدمت داشته ام .

 از سال ۱۳۶۰ از زمان نخست وزیری شهید رجایی (اعلی ا… مقامه) در نخست وزیری به عنوان جانشین معاونت امور انقلاب انجام وظیفه کرده ام. در تشکیل وزارت اطلاعات در کنار حضرت آیت ا… ری شهری در تأسیس نهادی انقلابی برای پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران مشارکت و در دولت اول حضرت آیت ا… هاشمی رفسنجانی به عنوان قائم مقام وزیر بازرگانی انجام وظیفه کرده ام. از روزهای آغازین رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی افتخار خدمت در دفتر معظم له رایافته و از سال ۱۳۶۹ به امر و نظر مقام معظم رهبری مدظله مامور تأسیس و تشکیل معاونت نظارت و حسابرسی دفتر شدم. و تا مهر۱۳۷۶ در این سمت فعالیت کرده ام و افتخار دارم که حضرتشان از خدمت این معاونت در طول دوران تصدی ام بارها ابراز رضایت و آرامش فرموده اند. همچنین به رأی و نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی از سال ۱۳۷۰ به عضویت هیأت امناء اموال در اختیار ولی فقیه منصوب شدم. از مرداد ماه ۱۳۷۳ مسئولیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)را نیز با حفظ سمت بنا به نظر و موافقت ایشان بر عهده گرفتم.

در عرصه خدمات حج از سال ۱۳۷۰ در بعثه مقام معظم رهبری مد ظله العالی  به عنوان نماینده ویژه سرپرست حجاج مسئولیت بازرسی و نظارت  ویژه بر فعالیت های سازمان حج و زیارت  را برعهده داشته ام.همچنین به عنوان مشاور عالی و رئیس شورای راهبردی حج و زیارت در تدوین استراتژی حج جمهوری اسلامی مسئولیت داشته ام.

پیش از اتمام دوره چهارم مجلس شورای اسلامی در کنار حضرت آیت ا… ری شهری  در تأسیس جمعیت دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی،  با احساس ضرورت در مشارکت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در قالب حزبی اسلامی و ارزشی مشارکت کردم . فلذا در تأسیس مجلس پنجم و سپس در دوره انتخابات سال ۱۳۷۶ دولت هفتم با حمایت از حضرت آیت الله ری شهری به عنوان کاندیدای حزب ، مشارکت فعالی در مناظره ها ومصاحبه ها ی تلویزیونی خصوصاً برنامه بسوی انتخاب در مقابل عزیزان و بزرگانی نظیر جناب آقای عسگر اولادی، مرحوم جناب آقای دکتر نوربخش،حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری و جناب آقای مهندس مرتضی نبوی شرکت داشته و همچنین در مناظره های حضوری در دانشگاه ها و مساجد و نیز سخنرانیها ی گوناگون انتخاباتی مشارکت فعال کرده ام . پس از اتمام مبارزات انتخاباتی سال ۱۳۷۶ و انتخاب حجت الاسلام والمسلمین خاتمی به ریاست جمهوری اسلامی، از سوی ایشان به دولت دعوت شده و توسط ایشان بعنوان نامزد تصدی وزارت بازرگانی به مجلس محترم شورای اسلامی معرفی و با کسب رأی اعتمادی بالا از مجلس پنجم و تنها با ۹ رأی مخالف تایید و به حکم رئیس جمهورمحترم به سمت وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی ایران منصوب شدم . دأب اینجانب علی رغم همه هیاهوها و شایعاتی که در جامعه درباره تغییرات گسترده در دولت پس از روی کارآمدن خاتمی مطرح شده بود،حفظ انسجام و ثبات مدیریت های صالح و کار آمد بود. فلذا در چهار سال تصدی ام در دولت در سالهای ۷۶ تا ۸۰ از وجود اغلب معاونین وزارت خانه در دوره جناب آل اسحاق استفاده کرده و تلاش کردم تنها در صورت لزوم نسبت به جابجائی معاونین و رؤسای سازمانها اقدام نمایم. در ابتدا با هدف جذب عناصر کارآمد،چندتن از نخبگان دولتهای سابق راکه دو تن ازآنهااز وزراء پیشین بازرگانی در سال های ماضی بودند را با افتخار بکار دعوت کردم. هدف اصلی و مهم اینجانب در دوره مذکور، بازگرداندن وزارت بازرگانی به جایگاه در خور و شایسته دستگاه مسئول  سیاست تجاری در کشور بعنوان یکی از  چهار پایه مهم اقتصاد ایران بود. لذا با اصلاح قوانین عادی و قانون برنامه پنج ساله، وزارت بازرگانی را به مجمع بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار بعنوان عالی ترین مراجع تصمیم گیری در سیاست پولی کشور بازگرداندم . همچنین اختیارتعیین رؤسای پنج بانک مهم تجاری (ملی ، صادرات، تجارت، سپه ، ملت ) را به وزارت بازرگانی بازگردانده با اعمال این اختیار آن را مسجل ساختم .

بررسی قوانین و مقررات حاکم بر اقتصاد کشور بطور عام  و نظام بازرگانی کشور بطور خاص از اهداف مهم دوره اول  تصدی ام در وزارت بازرگانی بود .

در این دوره علی رغم خشکسالی پیاپی،کاهش جدی درآمدهای ارزی و در نتیجه محدودیت در اجرای تعهداتی که تا آن زمان بر عهده دولت قرار داشت، تلاش وافری به عمل آمد تا با همکاری دلسوزانه و شبانه روزی همکاران خدوم آن دستگاه به قول معروف تا حد ممکن آب در دل ملت تکان نخورد. در آن دوره موجودی گندم کشور در برخی از شهرها بدلیل محدودیت های جدّی کشور به سه روز رسید .اما نه تنها هیچ بروز و و ظهوری در جامعه نیافت که حتی بجز معدودی هیچکس از آن مطلع نشد. حل این مشکلات گسترده نظام تجاری کشورمگر با بکارگیری خرد جمعی همکاران کار بلد و مدیر، دلسوز، روزآمد، دانشمند و با فضیلت و اخلاق و معرفت و مدیریت بر دل های آنها  مقدور نمی گردیدکه خدای بزرگ توفیق آن را به کمال به من و همکارانم عطا کرد و از این آزمون ها سر بلند بیرون آمدیم.

سپردن کار مردم به مردم ، کاهش میزان مداخله دولت در شئونی که مردم علاقمند به انجام آن هستند و هم شایستگی آنها در انجام آن امور  بیش از دولت هاست، و هم هیچ تهدیدی را متوجه نظام نمی کند، کوچک سازی بخش اجرایی و البته توانمندسازی بخش ستادی بازرگانی کشور با مطالعه و تحقیق جامع و گسترده ، از امور زیر بنایی دیگری بود که ابتدائاً با بررسی قوانین و مقررات سیاست ها و برنامه های حاکم بر نظام بازرگانی کشور و سپس با اصلاح ، تکمیل و لغو و تأسیس برخی از آنها آغاز شد.

علاوه بر فعالیت های جاری بازرگانی از همان ابتدا با علاقمندی که در رئیس دولت بود و همراهی و گرایش و اقبالی که دولت از خود نشان می داد،در بسیاری از موضوعات غیر اقتصادی دولت از حیث مسئولیت مشترکی که وزراء در اداره امور دولت بر عهده دارند و میثاقی که با رئیس دولت اخلاقاً بسته اند، مشارکت کردم.بطوری که گاهی این مشارکت ها ، مورد انتقاد و سرزنش از سوی برخی از دوستان و دشمنان و البته تشویق و دعای خیر از سوی خیل کثیری از دوستان مواجه می شد.

و اما این دوره با همه فراز و فرودها به پایان رسید. و مجدداً در یک تلاطم انتخاباتی دیگر البته غیر قابل مقایسه با سال ۱۳۷۶ مجدداً جناب آقای خاتمی با رأیی بیشتر به ریاست جمهوری هشتم رسید، و به لطف وجود سابقه یک دوره همکاری مشفقانه و حسن ظنّ و اعتماد وافر شخص ایشان و لاغیر برای بار دوم کاندیدای پست وزارت بازرگانی شدم. و با معرفی ایشان و رأی اعتمادی بیش از دوره نخست ۲۲۵ رای موافق مجدد سکان کشتی بازرگانی کشور را نمایندگان ملت و رئیس جمهور منتخب مردم بدست اینجانب سپردند و با توکل به خدا با قوّتی مضاعف دوره دوم آغاز شد.

 مهمترین اهداف این دوره را می توان در اصلاح عمیق، گسترده و نهایی ساختار بازرگانی کشور در طی ۸ سال، اصلاح حداکثری قوانین ومقررات حاکم بر بازرگانی کشور ، کوچک سازی جدی  نظام بازرگانی در بخش دولتی در حوزه اجراء و البته انجام گسترش لازم در برخی فعالیت های توسعه ای و تأسیسی در حوزه های سیاستگذاری ، نظارت و تشویق و هدایت خلاصه کرد. اعداد و ارقام رشد و نقصان شاخص ها در گزارش های مستقل به استحضار رسیده است.

در این دوره پس از قریب به صد سال سازمان غله ایران و سازمان قند و شکر ایران منحل شد. پس از  قریب پنجاه سال سازمان گسترش خدمات بازرگانی ایران و سازمان تعاون مصرف شهر و روستا منحل گردید. و اهداف مهم و وظایف اساسی آنها به شرکت بازرگانی دولتی ایران GTC  که در عرصه نظام تجارت بین المللی نامی شناخته شده و بدلیل خریدهای خارجی گسترده پر آوازه  بود، منتقل گردید.سازمان بازرسی و نظارت که برخواسته  از فکر ضرورت اعمال تعزیرات بر واحدها و بنگاه های اقتصادی خصوصی از سوی دولت در یک مقطع زمانی خاص و تورم پنجاه درصدی بود، در سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادغام شد. پنجاه و یک درصد از سهام شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران  به بخش غیر دولتی واگذار گردید. همچنین شرکت کوچک و بزرگ منحل و یا به بخش خصوصی واگذار شد تا بدنه سنگین و فربه بازرگانی کشور بشدت کاهش وزن یابد و از حدود ۳۰ هزار نفر کارمند به حدود ۱۴ هزار نفر کادر با کیفیت و ماهیتی بطور متوسط بسیار بالاتر از متوسط ادوار گذشته رسیده و سازمانی فرز و چابک شود.تعداد معاونت های وزارتخانه از ۹ معاونت به ۴ معاونت ستادی کاهش یافت. واما دراین دوره در حوزه اقدامات تأسیسی و توسعه ای ، مرکز توسعه صادرات ایران با ادغام در معاونت بازرگانی خارجی، به سازمان توسعه تجارت ایران بدل شد و رئیس کل آن عنوان معاون توسعه روابط اقتصادی خارجی نام یافت.

 •  مرکز ملی فرش ایران تاسیس و شرکت فرش به واگذاری هدایت گردید.
 •  معاونت طرح و برنامه وزارتخانه از  دل موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی جدا و معاونت برنامه ریزی و بررسی های اقتصادی در ستاد وزارتخانه منفک از موسسه مطالعات ایجاد و ادارات کل جدیدی نظیر اداره کل تجارت الکترونیک در دل آن روئید.
 •  مرکز صدور گواهی امضای دیجیتال به عنوان مرکزی که حفاظت از مبادلات الکترونیک این نهال نورسته در اقتصاد ایران را باید بعهده می گرفت با اخذ قانون از مجلس شورای اسلامی و مصوبه از  هیات دولت تاسیس شد و وزیر بازرگانی به ریاست شورای عالی نظارت بر صدورگواهی امضای دیجیتال با عضویت دادستان کل کشور و عده ای دیگر از مسئولان کشور رسید.
 •  قانون مقررات صادرات و واردات کشور بطور جدی بازنگری شد و نظام پوسیده و پر فساد صدور مجوزها با همکاری و همراهی مشفقانه و مسئولانه همه وزرای تولیدی دولت بر چیده شد و رژیم تعرفه های موثر به عنوان یک نظام مالیات بر واردات حامی واقعی تولید داخلی بجای مهرهای عدم ساخت نشست و این یک انقلاب در نظام تجارت ایران محسوب می شد.
 •   برای اولین بار تجارت کشور با دنیا زبان گفتگو یافت و امکان مذاکرات تجاری فراهم آمد. دیوار تعرفه در ابتدای راه بلند و بلندتر از آنچه بسیاری از اقتصاد دانان به آن معتقد بودند چیده شد .و در مقابل ، نظام پر فساد صدور مجوزها بر چیده شد.
 •  ایران که سال های سال در تلاش برای کسب عضویت ناظر در سازمان جهانی تجارت WTO  بود به عضویت ناظر WTO در آمد و رژیم تجاری ایران که نگاشته شده بود، بار دیگر بازنگری و تحویل دبیرخانه  WTO  گردید.
 •  قانون جدید تجارت الکترونیک ، قانون جدید گمرکی ، قانون جدید حمایت از مصرف کنندگان ، قانون جدید صدور گواهی امضاء دیجیتالی از تصویب مجلس محترم گذشت.
 •  قانون جدید نظام صنفی نیز نگاشته و از تصویب  مجلس گذشت و برای بار دیگر شورای عالی اصناف به عنوان مرجع ملی به نمایندگی شبکه دومیلیونی اصناف کشور متولد شد.
 •  قانون ۸۰ ساله تجارت کشور که علی رغم استحکام در متن و محتوا، بسیار کهنه و قدیمی شده بود با وسواس کامل و هماهنگی سه قوه قضاییه ، مقننه و مجریه که در آن دوران، مطاعی بسیار گران بود با استفاده از دانشمندان ذیربط حقوق تجارت از نحله های فکری گوناگون ، معتقد به  مشرب قانون تجارت انگلیسی و فرانسوی  و امریکایی و … و نیز با استفاده از دانشمندان حقوق تجارت اسلامی، مدیران ارشد و کارشناسان ارشد متخصص در امر نظام بنگاه داری بخش دولتی و خصوصی کشور و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و اتحادیه های صنفی و … دوباره نگاشته شد . به گونه ای که تأمین کننده نظرات همه فعالان اقتصادی خصوصاً پاسخگوی نیازهای روز جامعه اقتصاد ی نوین ایران باشد. و این قانون پس از رو نمائی در اتاق بازرگانی و قرارگرفتن در معرض افکار عمومی با انتشار آن در فضای سایبر و اخذ نظرات همه صاحبنظران بالاخره تقدیم مجلس شورای اسلامی گردید.و این تنها و تنها گوشه ای از خدمات ارزشمند همکاران ما در آن دوره بود .
 •  در طی این دوره وزیر بازرگانی علاوه بر مسئولیت رسمی حوزه بازرگانی کشور، درشورای عالی سیاست خارجی ، ستاد عالی اقتصادی دولت ،شورای بازنگری تشکیلات دولت ، هیات امناء صندوق ذخیره ارزی نیز که جدیداً تأسیس شده بود، عضویت یافت.
 •  همچنین در طی این دوران به حکم رییس جمهوری به عضویت هیات امناء بنیاد شهید انقلاب اسلامی، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه مازندران در آمدم.
 •  ریاست کمیسیون مشترک بازرگانی حدود بیست کشور که با ایران رابطه اقتصادی تجاری سیاسی فرهنگی و …. داشتند.نیز به عنوان عضوی از دولت بر عهده اینجانب قرارگرفت ،  که اهم این کشورها عبارت بودند از :

 پرتغال ، اسپانیا ، قطر ، بحرین ، کویت ، عربستان سعودی ، عراق ، زیمبابوه، اوگاندا، کنیا، مراکش ، فیلیپین، ویتنام ، تایلند، بیلاروس ، ازبکستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان

 •  اینجانب همچنین به حکم رئیس جمهور به عنوان نماینده تام الاختیار تجاری ایران و مسئول تام الاختیار ایرانی در فرآیندالحاق جمهوری اسلامی ایران به  WTO  منصوب شدم.
 •  عضویت در هیات رئیسه فدارسیون فوتبال کشور که در طی آن کمکهای ناچیزی را جذب این ورزش پر طرفدار کردیم از مسئولیت دیگری بود که در طی آ ن دوره بر عهده داشتم .
 •  در حوزه فعالیت بخش خصوصی: اصلاح و اخذ مصوبه قانون نظام صنفی جدید از مجلس شورای اسلامی و تشکیل شورای عالی اصناف کشور برای اولین بار درسطح ملی در ایران
 •  جداسازی اتاق بازرگانی  صنایع  و معادن تهران از ایران از اقدامات بسیار تاثیر گذار فعالیت ۸ ساله ما در وزارت بازرگانی در حوزه سازماندهی فعالیت ههای بخش خصوصی بود که با همکاری متولیان آن صورت پذیرفت.
 •  ریاست مجامع عمومی کلیه شرکتهای مادر وابسته به وزارت بازرگانی ازقبیل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ، سازمان غله کشور، سازمان قندوشکر،سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ، سازمان بازرسی و نظارت بر  کنترل قیمت کالا و خدمات، مرکز توسعه صادرات ایران، شرکت گسترش خدمات بازرگانی ایران، سازمان تعاون مصرف شهر و روستا، و… نیز طبعتا بر عهده ام قرارداشت.
 •  عضویت در مجمع عمومی بانک مرکزی وعضویت در مجمع عمومی بانکها به عنوان نایب رئیس ارتباط ارگانیک مسئول سیاست های تجاری ایران را با مهمترین مراکز پولی و مالی کشور برقرار ساخت.
 •  انتخاب وزارت بازرگانی در طی ۵ سال به عنوان دستگاه برتر یا برترین در بین کلیه دستگاه های اجرایی و
 •  تقاضای اعطای نشان لیاقت و مدیریت به یکی از معاونین وزارتخانه و اجابت آن از سوی شورای عالی نشان هارا از افتخارات دوره تصدی ام میدانم.
 •  در طی این دوران به انتخاب دولت جمهوری اسلامی و حکم رئیس جمهوری اینجانب عضو کمیسیون مشترک  سه قوه مبارزه با مفاسد اقتصادی بودم
 •  همچنین در طی این دوران به دستور رئیس جمهور به عنوان نماینده قوه مجریه در کمیسیون مشترک سه قوه برای نظارت بر وضعیت زندانیان جرائم ضد امنیت ملی و اقتصادی نیز تعیین شدم.
 •  دبیری شورای عالی صادرات غیر نفتی و شورای عالی صادرات خدمات فنی و مهندسی و ریاست کمیسیون ماده ۱ قانون مقررات صادرات و واردات کشور نیز در طول این دوران برعهده اینجانب بود.
 •  ریاست شورای عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور که مشرف بر ۵/۱ میلیون واحد صنفی  و اتحادیه های صنفی تولید ی و توزیعی کشور بود و نیز ریاست هیات عالی نظارت بر اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران که مشرف بر همه اتاق های بازرگانی کشور بود در طی این ۸ ساله بر عهده اینجانب بوده است.

اینجانب که پس از اتمام دوره وزارت طبیعتاً و بنا به قاعده موجود، با تبدیل حکم به عنوان کارشناس عالی دولت در خدمت بوده و به عنوان مأمور در دفتر انجام وظیفه می کردم، با گذشت زمان در حالیکه ۳۲ سال از خدمتم در دولت جمهوری اسلامی ایران می گذشت بدلیل آنکه اولاً در دولت مسئولیتی نداشتم و ثانیاً ادامه و استمرار حضور اداری و اِشغال پستی سازمانی از دولت را به مصلحت نمیدانستم، بنا به تقاضای خود به افتخار بازنشستگی نائل آمدم. و پس از آن به فعالیت های اجتماعی و سیاسی که بنا به ضرورت بر عهده قرار گرفته است، ادامه می دهم،که به عنوان مثال به برخی از آنها اشاره می کنم.

 •  پس از اتمام دوره دولت هشتم درسال۱۳۸۴وتقریباً مقارن با روزهای پایانی کار در وزارت بازرگانی، فکر و اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی که از مدتها قبل استقرار بر تأسیس شورایی تحت عنوان شورای راهبردی روابط خارجی در کشور ما داشت، جامه عمل پوشید و با لطف معظم له، اینجانب افتخار یافتم به عنوان یکی از پنج عضو منصوب در این شورا انجام وظیفه نمایم. با توجه به ترکیب اعضاء (جناب آقای دکتر ولایتی، جناب آقای دکتر خرازی، جناب آقای علی شمخانی، جناب آقای طارمی و اینجانب) و ترکیب کمیسیون های چهارگانه سیاست خارجی،دفعی و امنیتی، فرهنگی و اقتصادی طبیعتاً علاوه بر عضویت در شورا، مسئولیت کمیسیون اقتصادی نیز به بنده محول گردیدکه از آن زمان تاکنون در این سمت انجام وظیفه می کنم.
 •  علاوه بر عضویت در شورای راهبردی روابط خارجی، همچنین بنا به حکم رئیس دفتر معظم له، از سال ۱۳۷۶ در سمت مشاور دفتر منصوب شده ام، فلذا همچنان حسب مورد مشورتهای لازم را در هر زمان که موضوعی محول شود و یا ضرورتی اقتضا نماید، تقدیم دفتر می نمایم.
 •  از ماههای پایانی سال۱۳۷۶بنا به نیاز وضرورتی که برای تربیت متخصصان در برخی ازعناوین دانشگاهی بین رشته ای نظیر حقوق تجارت ویا تجارت الکترونیک در مقطع کارشناسی احساس می کردم، رسماً و شخصاً‌به همراه چند تن از دوستان همفکر، تقاضائی برای تأسیس مؤسسه آموزش عالی غیر انتفاعی به وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری تقدیم داشتم که پس از طی مراحل قانونی تحت عنوان “مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی علامه امینی” درمنطقه بهنمیر بابلسرتأسیس گردید که هم اینک نیز به فعالیت ادامه می دهد. البته بدلائلی که ازحوصله این بحث خارج است،امکان تأسیس رشته های مورد نظر و تحقق  هدفی که داشتم و انگیزه اصلی من از دست یازیدن به تأسیس این موسسه بود، تحقق نیافت و لذا مدتیست به آن اهتمام ندارم.
 •  حدود بیست سال است که بعنوان عضو هیات امناء ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و نیز عضو هیات امناء آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) منصوب شده ام و بنا به وظیفه در سمت های مذکور در حد بضاعه مزجاه  انجام وظیفه می کنم.
 •  از مورخ ۱۳۸۷ بنا به حکم مؤسس و رئیس مؤسسه علمی– فرهنگی دارالحدیث به عضویت و دبیری هیات امناء آن مؤسسه نیز منصوب شده ام.
Theme: ParsDle ( parsdle.ir )